Bližšie informácie

  • HISTÓRIA V SKRATKE

Pobyt v tme je metódou s veľmi dlhou tradíciou. Poznali a stále ju využívajú rôzne kultúry dodnes (šamani, tibetskí mnísi, Toltéci, starí Egypťania..). Metóda je založená na senzorickej deprivácii a slúži predovšetkým k vlastnému sebapoznaniu či zahĺbeniu sa do svojho vnútra. Po chvíli strácate pojem o čase, doslova pre Vás čas prestane existovať. V niektorých kultúrach ľudia podstupovali niekoľko mesačný, niekedy až ročný pobyt v tme. V Eúrope túto metódu spopularizoval Holger Kalweit  pod názvom Dunkel Terapie.


  • KEDY NA POBYT PRICHÁDZATE ?

Príchod na pobyt je ideálny v poobedných či podvečerných hodinách (štandardne 16:30, prípadne  na spoločnej dohode). Dostanete sa ku nám aj autobusom (zastávka Modrý Kameň-Riečky). Od zastávky k nám vedie stará cesta, ktorú obrastá les. Pomalou chôdzou ste u nás približne po 20 minútach. V prípade zlého počasia nie je problém prísť po Vás na zastávku autom. Po príchode Vám sprievodca  ukáže domček, jeho vybavenie a dopraje Vám dostatok času, aby ste sa v pokoji oboznámili s priestorom, ktorý budete v nasledujúcich dňoch obývať.  Približná doba, ktorú človek potrebuje k vybaleniu vecí a oboznámeniu sa s priestorom býva približne 20-30 minút, avšak nikoho nenáhlime, všetko nechávame na Vás a Vaše presvedčenie, že už nastal pravý čas. Máme tu nádherný les, je dobré sa v ňom poprechádzať, popozerať si ovocný sad a dosýta sa nadýchať čerstvého lesného vzduchu.. Keď ste už pripravení, sprievodca zatiahne vnútorné závesy, zavrie dvere a Váš nerušený pobyt v tme sa začína .

  • ČO SI SO SEBOU VZIAŤ?

-pohodlné oblečenie- aj na prezlečenie 

 - uterák, ideálne dva

- potreby osobnej hygieny 

 -slnečné okuliare

- sušené ovocie, oriešky, semená, v prípade krízy je dobré v tme niečo mať, čo máte radi (pamlsok :) )

- no a v neposlednom rade optimizmus a otvorenosť voči novým zážitkom a pocitom, aby ste si pobyt v tme vychutnali a dal Vám čo najviac :)  • STRAVA

Ponúkame ovocné a zeleninové šťavy, živú (raw) stravu. V letnom období pripravujeme pokrmy a smoothieky výlučne z toho, čo dopestujeme my alebo lokálni pestovatelia. Niektorí návštevníci sa však rozhodnú pre pôst, ktorý je  pre telo veľmi blahodárny a lieči aj takzvané "nevyliečiteľné choroby". O prípadných obmedzeniach v strave nás prosím informuje mailom pred pobytom. Stravu nosíme raz denne, aby ste boli čo najmenej rušený. Vodu máte po celý čas priamo v domčeku, takže pijete kedykoľvek a koľkokoľvek sa Vám žiada. Ak ste na začiatku pobytu rozhodnutý, že chcete byť výlučne na smoothiekoch a v priebehu pár dní sa Vaše rozhodnutie zmení, nič sa nedeje, proste to oznámite pri najbližšej návšteve sprievodcovi a on Vám pripraví niečo iné. Prvoradý je Váš príjemný pocit. 

  • KEDY POBYT V TME KONČÍ?

Pobyt v tme končí doobeda posledný deň pobytu.. Ponechávame na Vás, koľko času si v tme doprajete, avšak odporúčame minimálne 8 dní. Pobyt sa končí tým, že Vám sprievodca príde oznámiť, keď tento čas nadíde a pootvorí Vám dvere, aby ste si na svetlo pomaly privykli.. Proces vychádzania z tmy je pomerne rýchly.  Prosím chápte a rešpektujte, že  domček na tmu sa nachádza v našom súkromnom priestore, a teda Vás prosíme aby ste k nám  nevodili rodinných príslušníkov či známych.

  • ÚČINKY POBYTU V TME

Pýtate sa, prečo je pobyt v tme prospešný  a prečo by ste ho mali chcieť absolvovať? Pobyt v tme má mnoho pozitívnych vplyvov na telo a dušu človeka. Je vhodnou prevenčnou metódou proti civilizačným chorobám,  odporúča sa pri regenerácii psychických síl či riešení osobných problémov, priaznivo pôsobí na zmyslové orgány, rozvíja kreativitu a zvyšuje odolnosť voči záťažovým situáciám. Absolútna tma navyše umožňuje tvorbu melatonínu. Tento hormón sa vyskytuje vo všetkých živých organizmoch a posilňuje imunitný systém.

Najčastejšie pozitíva tmy : 

- plnohodnotný spánok ( človek by mal spávať v absolútnej tme, kde nie je rušený žiadnym svetlom ani zvukom. Až počas pobytu v tme si možno uvedomíte, ako skutočná tma naozaj vyzerá. V bežnom domácom prostredí je takmer nedosiahnuteľná, tobôž ak bývate v meste, kde Vás okrem rôznych svetiel vyrušujú počas noci aj rozmanité zvuky).

-živé projekcie a predstavy ( pokojne sa môže stať, že sa budete cítiť ako divák v kine a budete vzrušene sledovať veľmi živé obrazy, ktoré sa Vám odohrávajú priamo pred očami )

- vynikajúca regenerácia psychických a fyzických síl ( počas pobytu nie ste rušený vplyvmi a tlakmi z okolitého sveta. Nezvoní Vám telefón, nemusíte ísť do práce, nemyslíte na faktúry, účty, nikam sa nenáhlite. Vaša myseľ si preto dokonale oddýchne a v kombinácii s pôstom alebo ľahkou stravou si  výdatne oddýchne aj Vaše telo a zregeneruje sa. 

- zvýšená telesná pružnosť, ľahkosť na tele, ktorú spôsobuje prísun kvalitných a zdravých potravín. Počas pobytu je stravovať sa zdravo jednoduché, pretože ste oslobodení od prípravy pokrmu či od zháňania surovín. Počas pobytu si jedlo jednoducho len vychutnávate.

- scitlivenie hmatu, čuchu, chuti, sluchu ( Keďže počas pobytu v tme dochádza k zrakovej deprivácii, je zrejmé, že ostatné zmysli zosilnia, a to nie len po dobu pobytu, ale aj po jeho skončení. Po chvíli vnímate priestor veľmi intenzívne a bez problémov hmatom, čuch sa Vám na toľko zosilní, že keď Vám sprievodca prinesie pokrm,  viete podľa vône rozoznať o akú potravu sa jedná aj bez toho, aby ste o tom boli predom informovaní alebo aby ste jedlo ochutnali ( to sa týka  aj ovocia v celosti- jablko, hruška, broskyňa...) Aj chuť vnímate oveľa intenzívnejšie, jedlo si viac vychutnávate a tým, že je Vám nosené raz denne si ho aj viac vážite. Počas pobytu sa Vám scibrí aj sluch. Oveľa intenzívnejšie vnímate aj slabé zvuky. Stáva sa, že ľuďom, ktorým šumí v ušiach po pár dňoch v tme šum úplne ustane.

- prehodnotenie vlastného života ( Pobyt v tme Vám poskytne dokonalý priestor na ničím nerušený čas strávený iba sám so sebou. Mnohí ľudia s tým majú v dnešnej dobe problém. Avšak, ak sa chce človek v osobnom živote posúvať stále ďalej a pracovať na sebe, je tento čas nevyhnutný. V pokoji a pohodlí spracujete situácie, ktoré ešte nemáte spracované, uvedomíte si príčinu mnohých životných situácií, precítite, čo je vo Vašom živote naozaj dôležité.

- Každý pobyt je jedinečný a aj keď ho absolvujete viackrát je vždy iný.

 Pobyt v tme prináša ďaleko viac, snažili sme sa však spísať najčastejšie pozitívne účinky. Najlepšou cestou, ako sa o jeho priaznivom pôsobení dozvedieť viac, je dopriať si ho na vlastnej koži. 

  • VYBAVENIE DOMČEKA

Domček je postavený z čisto prírodných materiálov, teda zo slamy, dreva a hliny. Tvorí ho predsieň, do ktorej Vám po zaklopaní prináša sprievodca stravu. Vo vnútri hlavnej miestnosti, kde strávite svoj pobyt sa nachádza pohodlná posteľ, paplón, vankúš , deka, pohodlné kreslo a malý stolík. K dispozícii sú Vám papiere, pastelky fixky, hudobné nástroje a karimatka. Vo vstupnej miestnosti sa nachádza  sprchový kút, umývadlo a kompostovacia toaleta. Celý domček je vybavený pasívnou ventiláciou, vďaka ktorej máte neustály prísun čerstvého lesného vzduchu. Domček sme stavali vlastnými rukami za pomoci priateľov a občasných brigádnikov.  Pri stavbe sme recyklovali starý materiál (okná,dvere...) a vynaložili sme veľa úsilia, energie, ale aj kreativity a lásky, ktorú dúfame, že pri vstupe doňho ihneď pocítite. 


  • ODPORÚČANIE

Pobyt v tme je predovšetkým pre Vás a o Vás. Ide o to, aby ste zregenerovali svoje psychické a fyzické sily, dozvedeli sa o sebe niečo nové, oddýchli si a nadobudli hlbšie sebapoznanie. Preto Vám odporúčame, aby ste si naň našli vhodný čas, kedy Vašu myseľ nebudú zaťažovať termíny, či veci, ktoré by ste mali robiť v tej chvíli namiesto pobytu. To, že ste práve teraz tu znamená, že tu byť máte :) .

  • ZAUJÍMAVOSTI

To, čo nám dáva príroda sa snažíme využiť čo najefektívnejšie. Preto okrem iného zbierame dažďovú vodu do podzemných nádrží, z ktorých ide následne do všetkých kohútikov v domácnosti. Rovnako je tomu aj v domčeku pre pobyt v tme. Nemusíte mať z toho strach, voda prechádza cez filtre a vďaka svojej mäkkosti má priaznivé účinky na telo a vlasy. Doporučujeme používať prírodnú kozmetiku ( alebo žiadnu :) ) , ktorá sa dnes už dá kúpiť takmer všade.
Na pitie je  k dispozícii voda z lesného prameňa s pridaným Šungitom.
Kompostovaciu toaletu pravidelne čistíme a používame ako kompost :) 

  • DOBROVOĽNÝ PRÍSPEVOK ZA POBYT V TME

Dĺžka pobytu v tme je minimálne 8 dní, osobne doporučujeme čo najdlhší pobyt.
Príspevok za pobyt v tme je dobrovoľný, orientačne sa pohybuje vo výške 350€ za tyždeň. Ak cítite, že by ste chceli prispieť viac, budeme len radi,  Váš štedrý príspevok poslúži na rozvoj a dobudovanie tohto krásneho priestoru, pobytu našej existencie - Ovocnej Biofarmy. Príspevok pokrýva náklady na ubytovanie v prírodnom domčeku prispôsobenom na pobyt v tme, celodennú stravu ( typ a počet chodov podľa dohody), pitnú harmonizovanú vodu, sprievodcu so základmi psychológie pri potrebe rozhovoru.  Váš dobrovoľný príspevok ďalej slúži  na výsadbu ovocných stromčekov v našom ovocnom sade (štiepka na mulčovanie stromkov, výstavbu zavlažovacieho systému, domčeky pre hmyz, vtáčie búdky, jazierka, nákup solárnych panelov a potrebného technického vybavenia atď..) Ak sa rozhodnete ukončiť svoj pobyt v tme skôr, berte prosím  na vedomie, že Váš príspevok je dar, je nevratný. STORNO POPLATOK pri zrušení rezervácie pred rezervovaným termínom: Storno poplatok: 2 mesiace 30 % zo zálohy 1 mesiac 50 % zo zálohy, 2 týždne 70 % zo zálohy, menej ako 14 dní pred pobytom Vám záloha prepadá, keďže termín narýchlo nevieme za Vás obsadiť. Ak nájdete za seba náhradu,  storno poplatok platiť nebudete.

Váš príspevok slúži na skrášľovanie, pretváranie a neustále vylepšovanie Ovocnej Biofarmy, ktorá má slúžiť nielen ako zdroj kvalitného ovocia, ale aj ako vzdelávacie, duchovné, športové a kultúrne stredisko, kde si môže ktokoľvek prísť oddýchnuť, načerpať nové sily, zasmiať sa, zašportovať či sa priučiť niečomu novému.

KTO SME A KDE SME ?

Sme združenie nadšencov, ktorí sa rozhodli mať svoje vlastné, zdravé, nestriekané ovocie 365 dní v roku. Domček pre pobyt v tme sa nachádza na Ovocnej Biofarme, ktorú už piaty rok budujeme. Sme neustále v procese. S tvorbou Ovocnej Biofarmy sme začali na holej lúke a vždy nás nesmierne teší, keď vidíme pokroky, aké dosahujeme a ako tento priestor meníme a približujeme sa k našej vysnívanej vízii. Zameriavame sa na pestovanie Bio ovocia, zeleniny, permakultúru, alternatívne energetické zdroje. Ovocná biofarma sa nachádza na území stredného Slovenska, Modrý Kameň - Riečky, na vŕšku zvanom Korpáš, kde ju z dvoch strán obklopuje len les. Viac o nás a našej činnosti sa dozviete na FB stránke Ovocná Biofarma Modrý Kameň. https://www.facebook.com/OvocnaBiofarma

Sme vďační za každý prejav podpory, pozitívne myšlienky,priania či spoluprácu :)  .... s láskou